Zapisala: Petra Berčič
V četrtek, 5. decembra 2024, je v kongresni dvorani Kristalne palače potekal dogodek, na katerem so se zbrale predsednice in predsedniki SIST tehničnih delovnih teles, člani Strokovnega sveta SIST za splošno področje ter člani Strokovnega sveta SIST za področje elektrotehnike, IT in telekomunikacij, sekretarji tehničnih delovnih teles, vodji področij, zaposleni na SIST ter direktorica, mag. Marjetka Strle Vidali.
Dogodek se je pričel z uvodnim nagovorom mag. Marjetke Strle Vidali, ki je navzoče seznanila z novostmi ter dogajanjem na področju standardizacije. Sledil je zahvalni govor vodje področja SPL, mag. Mojce Lampič, vodja področja EIT, Petra Berčič, pa se je navzočim zahvalila za udeležbo ter jih povabila k spremljanju SIST preko družbenih omrežij.
V vlogi govornikov so na dogodku nastopili Marjan Japelj, predsednik Strokovnega sveta SIST za splošno področje, mag. Alojz Hudobivnik, predsednik Strokovnega sveta SIST za področje elektrotehnike, IT in telekomunikacij, ter mag. Samo Zorc, predsednik tehničnega odbora SIST/TC Umetna inteligenca.
Marjan Japelj je predstavil informacije, ki jih pridobi kot član CEN BT, katerega se udeležuje trikrat letno. Malo več je povedal o sodbi »Malamud Case« in posledicah,ki so z dobljeno sodbo prizadele člane in članice CEN-CENELEC. Podal je tudi zanimive informacije, ki jih pridobi kot član horizontalnih delovnih skupin BTWG 12 »Harmonized Standards and the European Regulatory Framework« in BTWG 14 »Rules & Processes«. Omenil je še platformo OSD in SMART Standards.
Mag. Alojz Hudobivnik je govoril o področju, ki ga pokriva Strokovni svet SIST za področje elektrotehnike, IT in telekomunikacije. Podal je nekaj novic z evropskega in mednarodnega področja, poudaril pa je tudi pomen sodelovanja na evropski in mednarodni ravni.
Mag. Samo Zorc je povzel, zakaj je potrebno regulirati umetno inteligenco, kaj so nameni in cilji Akta o umetni inteligenci in zakaj je standardizacija tudi na tem področju zelo pomembna. Prikazal je pravni okvir EU ter kaj Akt o umetni inteligenci ureja in tudi kako ureja. Poudaril je, zakaj je pomemben nadzor skozi celoten življenjski cikel. Za prisotne pa je bil zagotovo pomemben podatek, kje je skupna točka Akta o umetni inteligenci ter standardizacije. Ta točka je združen evropski odbor CEN/CLC JTC 21, katerega mandat je identificirati in sprejeti mednarodne standarde, pripraviti standarde in druge dokumente, ki naslavljajo evropske tržne in družbene potrebe v skladu z regulativo, politiko, principi in vrednotami EU.
Za zaključek je sledila okrogla miza, ki jo je vodila vodja področja EIT, Petra Berčič, udeležili pa so se je dr. Mira Kos Skubic, Miha Bečan in mag. Matjaž Zupan. Spregovorili so o sodelovanju na evropski in mednarodni ravni, stopnji vključenosti strokovnjakov ter financiranju sodelovanja. Vprašanja so se navezovala tudi na potrošnike, in sicer na pomen njihove vključenosti in kakšne so koristi.
Udeleženci so se strinjali, da je promocija standardizacije ter mentorstvo mlajše generacije zelo pomembno, da je to edini način, s katerim bomo dosegli konkurenčnost, kakovost in varnost.
Na dogodku za predsednike SIST TDT je bilo podanih veliko uporabnih informacij, kar so potrdili tudi udeleženci, ki so se strinjali, da so tovrstni dogodki zelo pomembni tudi za ohranjanje povezanosti in izmenjavo informacij med člani SIST TDT.
Foto: Leogalli d.o.o.