08.05.2025, 10:00 - Varnost otroških igrišč in športnorekreacijskih objektov - Praktični vidiki zagotavljanja varnosti in primeri iz prakse
Spoznanje, da je potrebno poskrbeti za varnost na otoških igriščih in športnorekreacijskih objektih, je v Sloveniji že krepko uveljavljeno. V vrtcih je skrb za igrišča opredeljena s Pravilnikom o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca, ostala otroška igrišča in športna igrišča pa morajo upravljalci urejati skladno z Zakonom splošni varnosti proizvodov, Zakonom o lokalni samouprav, Pravilnikom o pravicah in dolžnostih učencev v osnovni šoli in še nekaterimi akti. Da bi bilo izvajanje vseh potrebnih aktivnosti vezanih na varnost čimbolj kvalitetno in strokovno korektno, so organizirani razni tečaji in seminarji, v zadnjem času tudi spletni seminarji, ki slušatelje seznanjajo z osnovnimi zahtevami standardov ter formalnimi postopki pregledov in vzdrževanja. Dejstvo pa je, da se v praksi pojavlja veliko situacij, ki jih upravljalci – skrbniki igrišč, kljub osnovnemu usposabljanju, ne znajo rešiti. Razlog je lahko v preskromnem znanju, pogosto pa tudi v nedorečenosti zahtev standardov, ki se spreminjajo ali pa so preveč splošne.
Da bi vsaj delno prispevali k spoznavanju novih zahtev standardov, predvsem pa pomagali pri reševanju konkretnih težav in problemov, smo organizirali seminar, kjer bo poudarek na praksi. Poleg klasičnih otroških igrišč bomo lahko obravnavali tudi športnorekreacijske objekte, ki so vse pogosteje pojavljajo na javnih površinah, velikokrat v kombinaciji z otroškimi igrali, kar je lahko še dodaten izziv za upravljalca. Dotaknili se bomo tudi problematike igrišč za otroke s posebnimi potrebami, spregovorili o pomenu in vlogi igral za mladostnike, itd. Zanimiva in aktualna je tudi problematika, s katero se srečujejo predvsem v vrtcih, je samogradnja igral, didaktičnih pripomočkov ali motoričnih naprav, kakor tudi uporabo naravnih priročnih materialov, ipd.
23.05.2025, 10:00 - FOTONAPETOSTNI SISTEMI - 2. DEL – VZDRŽEVANJE FOTONAPETOSTNIH SISTEMOV (predstavitev standarda)
Predstavitev zahtev standarda SIST EN IEC 62446-2, ki dopolnjuje standard SIST EN 62446-1 na več ključnih področjih, ki izboljšujejo upravljanje in vzdrževanje fotonapetostnih (PV) sistemov. Na seminarju bodo predstavljene glavne in ključne dopolnitve in razlike med obema standardoma.
Podrobna predstavitev standarda SIST EN IEC 62446-2 bo slušateljem, ki že poznajo zahteve SIST EN IEC 62446-1, prinesla več koristi, med drugim:
- poglobljeno razumevanje življenjskega cikla sistema,
- izboljšanje dokumentacije,
- praktične smernice za vzdrževanje,
- kako zagotoviti povečano varnost sistema,
- pomen usposabljanja in usposobljenosti osebja,
- sistematičen pristop k pregledom,
- osvežitev znanja iz prakse na primeru iz standarda,
- strategije za izboljšanje učinkovitosti sistema.
Slušatelji bodo na seminarju pridobili celovit vpogled v upravljanje fotonapetostnih sistemov, kar bo okrepilo njihovo strokovno znanje in sposobnosti pri delu s temi sistemi.