Avtorica: prof. dr. Tatjana Isaković
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (UL FGG) in Slovenski Inštitut za Standardizacijo (SIST) sta 26. in 27. septembra 2024 gostila 50. sestanek delovne skupine TC 250/SC 8, zadolžene za razvoj, usklajevanje in potrjevanje novih verzij evropskega standarda Evrokod 8 (EC8) za projektiranje gradbenih konstrukcij na potresnih območjih.
Hibridnega sestanka, ki je potekal na UL FGG, se je udeležilo 40 predstavnikov držav članic EU in predstavnikov drugih držav, ki uporabljajo evrokode. Nekaj več kot polovica udeležencev se ga je udeležila v živo, ostali so sodelovali preko spletne platforme Zoom. Na srečanju so bili navzoči tudi slovenski predstavniki, in sicer prof. dr. Tatjana Isaković, kot vodja slovenske delegacije in članica PT3, ki je pripravila osnutek 3. dela novega Evrokoda 8 (EC8-3), prof. dr. Peter Fajfar in prof. dr. Matjaž Dolšek, član PT1, ki je pripravila osnutek 1-1. dela novega Evrokoda 8 (EC8-1-1).
Prvi dan sta predsednik delovne skupine dr. Philippe Bish in sekretar dr. Antonio Correia predstavila trenutno stanje razvoja EC8, ki zajema šest delov:
EC8-1-1 – zajema splošna pravila za projektiranje na potresnih območjih in definira potresne vplive,
EC8-1-2 – zajema pravila za projektiranje novih stavb na potresnih območjih,
EC8-2 – zajema pravila za projektiranje novih mostov na potresnih območjih,
EC8-3 – zajema pravila za oceno potresne odpornosti obstoječih stavb in mostov ter pravila za njihovo potresno utrditev,
EC8-4 – zajema pravila za projektiranje silosov, rezervoarjev, cevovodov, stolpov, jamborov in dimnikov na potresnih območjih,
EC8-5 – zajema pravila za geotehnično projektiranje na potresnih območjih.
Za večino delov, z izjemo EC8-1-2, je že bilo izvedeno formalno glasovanje držav članic ali pa to ravno poteka. S tem je njihov razvoj v grobem končan in bo v naslednjem obdobju možno vlagati le najnujnejša dopolnila. Nove izdaje vseh delov naj bi bile na voljo v končni obliki leta 2026.
Drugi dan sestanka je bil večinoma namenjen edinemu preostalem delu standarda, in sicer EC8-1-2, ki je še vedno predmet razprav. Predvidoma bo januarja 2025 sprejeta odločitev, da se tudi ta del pošlje v presojo na TC 250 in se odobri začetek formalnega glasovanja. V razpravi o trenutni izdaji tega dela EC8 so aktivno sodelovali tudi slovenski predstavniki. Prof. dr. Tatjana Isaković je na osnovi lastnih raziskav predlagala spremembe določil za projektiranje enonadstropnih montažnih betonskih hal. Njen predlog je bil sprejet v nadaljnjo obravnavo, in sicer delovne skupine WG5, ki je zadolžena za betonske konstrukcije.
Poleg formalnega je bil 26. 9. organiziran še neformalni del sestanka – delovna večerja, ki jo je tudi finančno podprl SIST.