Slovenski inštitut za standardizacijo

 

USPEŠNO IZVEDEN SEMINAR ZA MINISTRSTVA »POVEČANJE TRANSPARENTNOSTI Z NOTIFIKACIJO NEHARMONIZIRANIH PREDPISOV – OBVEZA SLOVENIJE«

Pripravila: mag. Jožica Škof Nikolič

Kontaktna točka SIST je 21. novembra 2024 uspešno izvedla brezplačni seminar z naslovom »POVEČANJE TRANSPARENTNOSTI Z NOTIFIKACIJO NEHARMONIZIRANIH PREDPISOV – OBVEZA SLOVENIJE«, katerega se je udeležilo 19 predstavnikov z različnih ministrstev.

Slovenija kot članica Evropske unije in članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO) že vrsto let izvaja postopke notificiranja načrtovanih tehničnih predpisov v skladu z Direktivo (EU) 2015/1535 in Sporazumom o tehničnih ovirah v trgovini (WTO/TBT) ter standardov v skladu z Uredbo (EU) št. 1025/2012 o evropski standardizaciji. SIST je pristojen tudi za izvajanje postopka notifikacije v skladu z Direktivo 2006/123/ES o storitvah na notranjem trgu, ki zahteva od držav članic EU, da uradno obvestijo Komisijo o vseh novih zakonih ali drugih upravnih predpisih, ki uvajajo nove zahteve za storitve ali njihove spremembe.

Notifikacija je vedno obveznost države članice, kar velja prav tako za Slovenijo, zato je namen tovrstnih izobraževanj seznanitev s pomenom postopkov notificiranja pristojnih ministrstev, ki morajo pri pripravi zakonodaje upoštevati določila zgoraj omenjenih pravnih aktov.

Seminar je otvorila in udeležence nagovorila direktorica SIST, mag. Marjetka Strle Vidali. V nadaljevanju je predstavnica Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, mag. Irena Možek Grgurevič, predstavila nekatere značilnosti in določila neharmoniziranega področja, njegova pravila (Uredba (EU) 2019/515 o vzajemnem priznavanju in Direktiva (EU) 2015/1535) in izzive, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. 

Vodja Kontaktne točke SIST, mag. Jožica Škof Nikolič, je prikazala postopke notifikacije s praktičnimi primeri in izpostavila določene pripombe, ki jih je Slovenija prejela s strani Evropske komisije in držav članic v preteklem obdobju.

Vodja KT je tudi predstavila vedno aktualno področje, to je povezava med predpisi in standardi, kjer imajo pripravljavci predpisov pomembno vlogo, saj s sklicevanjem na standarde v tehničnih predpisih ti postanejo obvezni za uporabo, kar ima za uporabnike različne posledice. V tem sklopu predavanj so bili prikazani vsi možni načini sklicevanj na standarde v predpisih in predstavljene različne pravne posledice za uporabnike tovrstnih standardov.

Vesna Klofutar, tehnična sekretarka na SIST, je pojasnila, kaj so standardi ter kako lahko zainteresirani vplivajo na njihov nastanek in vsebino, ter podala informacije o cenah in jezikih, v katerih so standardi izdani. Navzoče je seznanila s potekom dela na področju standardizacije ter z vlogo standardov pri mikro, majhnih in srednjih podjetjih. Poudarila je pomen standardov za rast in konkurenčnost ter predstavila vrste standardizacijskih dokumentov, metode njihove priprave, označevanje ter možnost aktivnega sodelovanja in vključevanja v tehnične odbore na posameznih področjih.

V sklepnem delu seminarja je svetovalka v Kontaktni točki SIST, Enisa Šmrković, mag., navzoče seznanila z informacijskimi storitvami Kontaktne točke SIST za proizvode (PCP – Product Contact Point), ki deluje skladno z Uredbo (EU) 2019/515 o vzajemnem priznavanju blaga in Uredbo o izvajanju Uredbe (EU) o nadzoru trga in skladnosti proizvodov, ter s storitvami Kontaktne točke SIST za proizvode za gradbeništvo, ki deluje v skladu z Uredbo (EU) št. 305/2011 o gradbenih proizvodih. Pri pripravi odgovorov na poizvedbe v mnogih primerih sodelujejo predstavniki z ministrstev, zato je na tem mestu izpostavila aktualna področja in zagate, ki nastajajo s pridobivanjem ustreznih informacij.

Podobna brezplačna izobraževanja za predstavnike z ministrstev bomo izvajali tudi v prihodnjem letu.

 


Morda vas zanima