Slovenski inštitut za standardizacijo

 

FOTONAPETOSTNI SISTEMI - 2. DEL – VZDRŽEVANJE FOTONAPETOSTNIH SISTEMOV (predstavitev standarda)

Vabilo s prijavnico ( 261 kB )

 

Elektronska prijava


Datum: 13. december 2024
Ura: 10.00 - 14:30
Organizator: SIST v sodelovanju z EZS

Povezavo na spletni seminar boste prejeli na svoj elektronski naslov.

Navodila za udeležbo na spletnem seminarju.

 

Uvod

Standard SIST EN IEC 62446-2:2020 opisuje osnovne zahteve in priporočila za preprečevanje, popravljanje in z delovanjem povezano vzdrževanje fotonapetostnih (PV) sistemov, priključenih na omrežje. Postopki vzdrževanja zajemajo:

- osnovno vzdrževanje sestavnih delov sistema in priključkov za zanesljivost, varnost in preprečevanje požarov,

- ukrepe za preprečevalno vzdrževanje in odpravljanje napak,

- varnost delavcev.

Obravnavani standard obsega tudi vzdrževalne postopke za povečanje predvidenih zmogljivosti, kot sta čiščenje modulov in vzdrževanje rastlinstva (rasti in njihovega razvoja).  Povzeti so posebni vidiki, značilni za PV sisteme nameščene na strehah in tleh. Standard ne zajema fotonapetostnih sistemov, ki niso priključeni na  omrežje ali sistemov, ki vključujejo baterije ali hranilnike, vendar se njegovi deli lahko uporabljajo za njihove PV tokokroge. Ne zajema niti vzdrževanja srednje in visokonapetostne izmenične opreme, ki je včasih sestavni del večjih sistemov, saj te zahteve niso značilne za PV sisteme. Vzdrževanje PV sistemov je pogosto združeno v skupni izraz obratovanje in vzdrževanje (angl. O&M iz Operations and Maintenance). Standard ne obravnava poslovnih ali upravljavskih operativnih procesov (npr. napovedovanje, spodbude za določanje cen komunalnih storitev itd.) ali drugih vidikov, ki jih povzročajo dejavniki zunaj osnovnega delovanja, varnosti in učinkovitosti sistema. Potrditev skladnosti sistema z ustreznimi standardi za načrtovanje in namestitev je vključena v standard  SIST EN I62446-1:2016/AD1:2018  in poteka med prvim zagonom sistema.

Cilji tega standarda so:

 - opredeliti osnovni nabor zahtev za vzdrževanje, ki se lahko razlikujejo glede na vrsto sistema (stanovanjski, komercialni, komunalni), lastnika ali finančne zahteve,

- opredeliti dodatne korake vzdrževanja, ki so priporočljivi ali neobvezni,

- opredeliti vidike, ki jih je treba uporabiti za določitev ustreznih intervalov vzdrževanja.

 

Predstavitev je namenjena

Osebam in pravnim osebam, ki so lastniki, izvajalci, pregledniki oziroma preverjajo in vzdržujejo fotonapetostne sisteme, priključene na omrežje:

- lastnikom,

- upravljalcem,

- preglednikom,

- vzdrževalcem,

- projektantom,

- izvajalcem,

- drugim osebam, katerih skrb je varno obratovanje in zanesljivo vzdrževanje fotonapetostnih sistemov.

 

Kaj boste pridobili z udeležbo

Seznanili se boste:

  • z zahtevami za dokumentacijo, ki bo zagotavljala varno in dolgotrajno obratovanje in vzdrževanje  vašega fotonapetostnega sistema;
  • s preverjanji, ki jih je potrebno izvesti tudi na enosmernem delu vašega fotonapetostnega sistema za njegovo varno in zanesljivo obratovanje;
  • z vsebino, ki jo mora vsebovati celovit zapisnik o preverjanju fotonapetostnega sistema in ki jo lahko zahtevate od izvajalca pri prevzemu sistema;
  • z metodami za pravočasno odkrivanje napak, okvar, težav z zaprašenostjo, senčenjem in zaslanjanjem vaših fotonapetostnih sistemov, kar bo izboljšalo njihovo delovanje v dolgi življenjski dobi.

 

V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobili kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.

Nudimo tudi 30 % popusta za podjetja, ki prijavijo več kot dva zaposlena.

Udeleženci boste prejeli original standard SIST EN SIST EN IEC 62446-2.

 

Program:

10.00

Pozdrav organizatorja

10.00–10.10

Uvodni del

  • Standard EN IEC 62446-2
  • Evropski predgovor
  • Razglasitvena objava
  • Dodatek ZA

10.10–10.20

Mednarodni standard IEC 62446-2

  • Vsebina
  • Predgovor
  • Uvod

10.20–10.50

Uvodna poglavja

-      Področje uporabe

-      Zveze  s standardi

-      Izrazi in definicije

10.50–10.55

Odmor

10.55–11.55

Poglavja

-      Zahteve za dokumentacijo sistema

-      Preverjanje

-      Preskusni postopki

-      Poročila o preverjanju

-      Protokoli vzdrževanja

-      Naloge preverjanja

11.55–12.00

Odmor

12.00–14.15

Poglavja in dodatki

-      Odpravljanje težav in popravilo napak

-      Dodatni postopki

-      Dodatek E

-      Dodatek F

-      Dodatek G

14.15–14.30

Vprašanja in odgovori

Udeleženci lahko do 6. decembra 2024 pripravite in pošljete vprašanja v zvezi s temo seminarja na seminarji@sist.si.

 

 

Izvajalec

 


Boštjan Meža, univ. dipl. el. inž.,

vodja meritev in kontrole kakovosti v podjetju Esotech, d. d., kjer od leta 2001 vodi oddelek merilne službe in aktivno izvaja preglede in meritve zahtevnih in manj zahtevnih električnih in strelovodnih inštalacij na vseh vrstah objektov. Je certificirani preglednik za zahtevne in manj zahtevne električne inštalacije, inštalacijske zaščite pred strelo in inštalacije v eksplozijsko ogroženih prostorih. Od leta 2002 je član Inženirske zbornice Slovenije in pooblaščeni inženir za projektiranje, nadzor nad gradnjo in vodenje del na zahtevnih in nezahtevnih objektih. V podjetju Esotech, d. d., je od leta 2000 tudi vodja projektov, pretežno na projektih v elektro energetiki in industriji. Je predavatelj v organizaciji Agencija poti, d.o.o., in občasno na konferencah slovenskih elektroenergetikov CIGRE-CIRED, Inženirski zbornici Slovenije, Elektrotehniški zvezi Slovenije, Obrtni zbornici Slovenije in v Društvu varnostnih inženirjev Velenje.