Slovenski proizvajalec gozdarske mehanizacije gostil tretje srečanje skupine za ISO standardizacijo gozdarskih vitlov
Alen Vindiš, strokovnjak ISO/TC 23/SC 15/WG 10 in CEN/TC 144/WG 8
Podjetje Uniforest je gostilo pomemben dogodek za gozdarsko stroko, tretje srečanje delovne skupine ISO/TC 23/SC 15/WG 10 Sistemi gozdarskih vitlov, na katerem so evropski strokovnjaki usklajevali prvo mednarodno standardizacijo varne rabe gozdarskih vitlov.
V Sloveniji je od 14. do 16. oktobra 2024 potekalo že tretje srečanje za standardizacijo ISO na področju varne in učinkovite rabe gozdarskih vitlov. Skupini, v katero evropska stroka vabi in vključuje proizvajalce in profesionalne uporabnike gozdarskih vitlov, se je tokrat podjejte Uniforest pridružilo v gostiteljski vlogi.
Mednarodna organizacija za standardizacijo (ISO) prispeva k večji varnosti, trajnosti in inovativnosti v globalnem okolju. Upravni odbor za gozdarsko delo in tehnologijo (KWF), registrirano neprofitno združenje s sedežem v Groß-Umstadtu, Nemčija, ki ga podpira več kot 2500 članov, je vodilni kompetenčni center za gozdarsko delo, gozdarsko tehnologijo in logistiko lesa v Nemčiji in Evropi. V letu 2023 je KWF podal pobudo za pisanje standarda sistemov gozdarskih vitlov. Odgovorni za oblikovanje standarda, Weise Günther Mr Dr.-Ing. iz podjetja KWF, o dogodku pravi: »Glavna prednost standardizacije ISO za gozdarske vitle je razvoj mednarodno priznanega standarda, ki proizvajalcem gozdarskih vitlov pomaga poenotiti nivo razvoja izdelkov na globalni ravni, hkrati pa vzpostavlja evropsko priznano raven varnosti. Standarde ISO lahko opišemo kot formulo, kako nekaj narediti na najbolj optimalen način. Uporaba varnostnih standardov ISO tako proizvajalcem prihrani precej truda, ki bi ga sicer morali vložiti v doseganje ravni varnosti, ki ustreza evropski zakonodaji in mednarodnim zahtevam. Proizvajalcem v gozdarski industriji bo novi standard, ki ga pripravlja delovna skupina ISO/TC 23/SC 15/WG 10 v oporo pri razvoju in distribuciji izdelkov, pri katerih ne bo varnostnih ovir, hkrati pa predstavlja najnaprednejše stanje tehnike v njihovi panogi.« O tokratni lokaciji srečanja delovne skupine je Güntner dodal: »Prijaznost in gostoljubnost naših slovenskih gostiteljev sta nas navdušili, s seboj smo odnesli veliko dragocenih vtisov ter informacij za presojo gozdarskih vitlov. Zlasti praktični prikaz sečnje s pomočjo vitla se nam je zdel zelo poučen in informativen.«
Podjetje Uniforest je bilo k sodelovanju povabljeno zaradi naših dolgoletnih izkušenj v gozdarski industriji, pri čemer naš strokovnjak Marko Polak, univ. dipl. inž. str., pokriva razvoj vitlov iz konstrukcijsko-praktičnega dela, teoretični in varnostni del pa vodi Alen Vindiš, mag. gosp. inž.
Zahvali sta se pridružila tudi vodja razvoja Marko Polak in razvojni inženir Alen Vindiš.
Poseben poudarek dogodka je bila predstavitev delovanja profesionalnih strojev, vključujoč gozdarski vitel s pomožnim vitlom in aplikacijo Uniforest Connect ter rezalno-cepilni stroj. Prikaz dela inštruktorjev Zavoda za gozdove Slovenije je pokril tako praktične kot teoretične vidike varnega dela v gozdu pri podiranju dreves in vleki hlodovine z vitlom ter pravilno uporabo vseh predstavljenih gozdarskih strojev.
ZGS: »Po mnenju Jožeta Morija, vodje Sektorja za ukrepe v gozdovih na Zavodu za gozdove Slovenije, bo standardizacija gozdarskih vitlov nedvomno velik korak k izboljšanju varnosti dela v gozdovih, saj se bo zmanjšala možnost napak pri uporabi opreme ter izboljšala zaščita operaterjev pred poškodbami. Enostavnejše bo tudi usposabljanje uporabnikov, manjša bo možnost okvar, ker bodo standardizirani vitli natančneje preizkušeni in optimizirani za zanesljivost. Z enotnimi tehničnimi rešitvami bo poenostavljeno njihovo vzdrževanje, standardizacija pa prinaša tudi optimizacijo delovnih procesov, kar prispeva k večji učinkovitosti gozdarskega dela in zmanjšuje potrebo po improviziranih rešitvah. Zavod za gozdove Slovenije, ki ima pomembno vlogo pri svetovanju, raziskavah in izobraževanju na področju gozdarstva, bo sodeloval predvsem kot posvetovalno telo pri oblikovanju smernic za uporabo gozdarskih vitlov v okviru trajnostnega in varnega gospodarjenja z gozdovi ter s ciljem zmanjšanja vpliva na okolje.«
KWF je k sodelovanju pri razvoju standarda povabil različne partnerje, od gozdarskih strokovnjakov do proizvajalcev in profesionalnih uporabnikov gozdarskih vitlov, da bi skupaj povečali varnost pri uporabi gozdarskih vitlov in zmanjšali število nesreč. Dogodek je bil ključnega pomena za razvoj mednarodnega dokumenta za gozdarsko industrijo, ki bo z uvedbo novih standardov za gozdarska dela prispeval k izboljšanju varnostnih praks.