Vabilo s prijavnico
Elektronska prijavnica
Datum: 12. februar 2025
Ura: 9.00 - 12.00
Organizator: SIST
Povezavo na spletni seminar boste prejeli na svoj elektronski naslov.
Navodila za udeležbo na spletnem seminarju
Uvod
Tudi po več kot petnajstletnem obdobju od uveljavitve evropske zakonodaje za tehnično zahtevnejše proizvode ter od posodobitev uredb in pravilnikov še vedno prihaja do dileme, katere predpise upoštevati za doseganje skladnosti in varnosti. Proizvajalci morajo ugotoviti, kdaj upoštevati direktive novega pristopa in standarde na harmoniziranem področju, kdaj samo predpise za doseganje splošne varnosti, kdaj obstoječe neharmonizirane standarde, od tega pa je odvisno izvajanje postopkov ugotavljanja skladnosti ter označevanje posameznih proizvodov, preden jih posredujemo na enotni evropski trg.
Najava in program spletnega seminarja
Spletni seminar je namenjen razčlenitvi obveznosti in pregledu zakonodaje in zahtev predpisov za tehnično zahtevnejše proizvode (stroji, tlačne posode, električni in elektronski proizvodi, medicinski proizvodi, osebna varovalna oprema), podani pa bodo tudi konkretni primeri določanja zahtev, ki jih mora izpolnjevati proizvajalec v proizvodnji in pri posredovanju na trg ali v vgradnjo, predvsem ko gre za kombinirane proizvode, za katere velja več direktiv, predpisov ali uredb hkrati. Razrešili bomo dileme, kdaj je obvezno označevanje CE in kdaj ne, katera zakonodaja velja za posamezne proizvode, kako upoštevati vse relevantne direktive in kako najti ustrezne harmonizirane standarde za proizvode. Dodatno boste seznanjeni z vsemi potrebnimi napotki, na kakšen način zahteve upoštevati, katero dokumentacijo je potrebno pripraviti, kakšen obseg preskušanja izvesti in kako izpolniti zahteve za doseganje skladnosti, varnosti in kakovosti proizvodov za posredovanje na slovenski oziroma enotni evropski trg. Tokrat bo seminar obsežnejše namenjen obravnavi strojev, električnih in elektronskih proizvodov ter gradbenih proizvodov.
Kaj boste pridobili z udeležbo
- pregledali bomo celoten obseg obstoječih predpisov na tehničnem področju,
- podan bo način iskanja ustreznih predpisov za posamezne proizvode,
- razčlenjene bodo zahteve za posamezne proizvode in podan način, kako jih izpolniti,
- podane bodo zakonitosti postopkov ugotavljanja skladnosti in označevanja CE,
- izvedeli boste tudi, kdaj celotnih postopkov ugotavljanja skladnosti ni potrebno izvajati in kdaj na proizvode oznake CE ne nameščamo,
- naučili se boste iskati standarde, ki so relevantni za vaše proizvode, spremljati spremembe in novosti za posamezne vrste proizvodov ter se jim prilagoditi.
V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobili 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
Ponujamo tudi 30 % popust za podjetja, ki prijavijo več kot dva zaposlena.
Predstavitev je namenjena
- razvojnikom in proizvajalcem tehnično zahtevnejših proizvodov,
- vodjem ali direktorjem razvoja, inženirjem, tehnologom,
- tržnikom, prodajnikom, nabavnikom, strojnim in energetskim projektantom,
- pooblaščenim inženirjem in nadzornikom,
- zaposlenim na področju zagotavljanja kakovosti procesov, izvajanja kontrole proizvodnje in doseganja skladnosti proizvodov.
Program
9:00 - 9.05 |
Pozdrav organizatorja |
9.05 - 9.30 |
Tehnična zakonodaja
|
9.30 - 10.30 |
ugotavljanje skladnosti (s primeri)
izvedba ocenjevanja nespremenljivosti lastnosti za gradbene proizvode
|
10.30 – 10.45 |
odmor |
10.45 - 11.15 |
obveznosti sodelujočih v tržni verigi
|
11.15 - 11.40 |
dokumentacija in oznake
|
11:40 - 12:00 |
vprašanja slušateljev in odgovori |
*udeleženci lahko v prijavnici navedejo vrsto proizvodov, ki jih posebej zanimajo, da bo spletni seminar lahko temeljil na ustreznih izbranih primerih (vsi primeri bodo praktično obravnavani, zaradi obsega pa si predavateljica pridržuje pravico, da ne bodo celovito vključeni v gradivo)
** del vsebine bo namenjen gradbenim proizvodom, ki so stroji, vendar vas želimo opozoriti, da je za gradbene proizvode in graditev objektov namenjen poseben obsežnejši seminar, ki vam tudi prinaša kreditne točke
Izvajalka
Mag. Emilija Bratož
Mag. Emilija Bratož ima desetletne izkušnje pri vodenju proizvodnje, uvajanju tehnologij in tehnoloških izboljšav ter nadaljnjih dvajset let izkušenj iz delovanja kot svetovalka specialistka za tehnično zakonodajo in standarde. Je strokovnjakinja za evropsko zakonodajo na področju notranjega trga, tehničnih zahtev za proizvode, ustrezne uporabe standardov, zakonitosti izvajanja postopkov ugotavljanja skladnosti in označevanja CE. Sodelovala je v projektih Evropske komisije za dežele Jugovzhodne Evrope in Balkana, v Evropski podjetniški mreži (EEN) ter kot svetovalka in projektna vodja pri različnih razvojnih projektih v podjetjih.
Imenovana je tudi kot evropska strokovnjakinja za sodelovanje pri pripravi standardov na področju gradbenih proizvodov (predvsem CEN/TC 246 in CEN/TC 178) pri Small Business Standards (SBS) v Bruslju, pri čemer s posebno skrbjo in strokovnostjo zastopa interese malih in srednje velikih podjetij (SME) v procesu standardizacije.
Svetuje pri uporabi standardov za zagotavljanje skladnosti proizvodov in uvedbe notranje kontrole proizvodnje, pri pripravi ustrezne dokumentacije za procese in proizvode v skladu s harmoniziranimi standardi ter pri uporabi in izpolnjevanju zahtev drugih standardov v malih in srednje velikih podjetjih.
Svetuje in piše članke v strokovnih revijah ter izvaja številne seminarje na področju zakonodaje za tehnično zahtevnejše proizvode, ki so namenjeni na trg ali za uporabo v delovnem procesu.